NOWA KOLEKCJA JUŻ DOSTĘPNA W SPRZEDAŻY  |  DARMOWA DOSTAWA OD 100 PLN
Co zrobić, żeby okulary nie parowały? 3 sposoby na parujące okulary
Dowiedz się, jak prawidłowo pozbyć się mgiełki z powierzchni okularów oraz co zrobić, żeby okulary nie parowały.

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? 3 sposoby na parujące okulary

Parowanie okularów to jeden z najbardziej frustrujących problemów, z którymi muszą się borykać użytkownicy okularów. Zaparowane okulary mogą być bardzo irytujące i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nic dziwnego, że chcesz uniknąć tego problemu! Dowiedz się, jak prawidłowo pozbyć się mgiełki z powierzchni okularów oraz co zrobić, żeby okulary nie parowały.

Skąd się bierze parowanie okularów?

Choć istnieje wiele różnych powodów uzasadniających parujące okulary, główną przyczyną tego problemu jest wilgotność powietrza. Ciepłe powietrze zawiera więcej cząsteczek pary wodnej, które osadzają się na chłodniejszych powierzchniach, takich jak szkła okularów.

Noszenie maseczki ochronnej jest więc z tego względu popularnym powodem zmagań z zaparowanymi okularami. Maseczka ochronna osłania usta i nos, blokując tym samym powietrze, które wydychamy. Ciepłe i wilgotne powietrze z naszego oddechu gromadzi się bezpośrednio przed twarzą, a krople pary wodnej mogą osadzić się wtedy na powierzchni szkieł okularów korekcyjnych tworząc mgiełkę utrudniającą widzenie.

Problem parowania soczewek okularowych może być szczególnie dokuczliwy jeśli wywołany jest przez osłabienie warstwy hydrofobowej na powierzchni szkieł. Okulary parują wtedy częściej, a regularne czyszczenie staje się jeszcze bardziej uciążliwe. Stąd, niezwykle istotne jest prawidłowe czyszczenie okularów, które nie uszkodzi soczewek.

Zapobieganie parowaniu okularów MUSCAT przy piciu gorących napojów

Okulary parują najczęściej przy wykonaniu codziennych czynności, takich jak picie ciepłych napojów, gotowanie, spacer, uprawianie sportu, przy wchodzeniu i wychodzeniu z pomieszczeń zimą.

Niezależnie od przyczyny, istnieje na szczęście kilka sposobów na uniknięcie parowania lub minimalizację tego zjawiska.

Jak prawidłowo wyczyścić zaparowane okulary, aby pozbyć się mgiełki ze szkieł?

Walka z zaparowanymi szkłami to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym! Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się mgiełki z soczewek okularowych jest odpowiednia pielęgnacja okularów i czyszczenie odpowiednimi preparatami.

Aby prawidłowo wyczyścić parujące okulary:

  1. Zdejmij okulary oburącz (aby nie wykrzywiać oprawki).

  2. Spryskaj okulary preparatem do czyszczenia.

  3. Delikatnie wypoleruj szkła korzystając ze ściereczki z mikrofibry.

Odpowiednia pielęgnacja zapewni utrzymanie ochronnej warstwy hydrofobowej w dobrym stanie, co skutecznie powinno zminimalizować parowanie okularów na dłuższą metę.

Sprawdź inne skuteczne sposoby na prawidłowe czyszczenie okularów >

Poznaj preparaty do pielęgnacji okularów MUSCAT >

sposoby na parujące okulary

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Jak zapobiegać parowaniu okularów?

Jakie są nasze 3 najskuteczniejsze sposoby na parujące okulary?

  • Produkty "anti fog"

Nasze najlepsze rozwiązanie na zaparowane okulary to Płyn Antifog! Stworzony w oparciu o technologię zapobiegającą parowaniu okularów, preparat sprawdzi się doskonale w przypadku zarówno soczewek korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Wystarczy, że spryskasz soczewki okularowe, przetrzesz je suchą ściereczką z mikrofibry, a twoje szkła natychmiast odzyskają przejrzystość. Płyn zminimalizuje również wystąpienie parowania, dzięki zabezpieczeniu soczewki warstwą ochronną.

  • Odpowiednie noszenie okularów

Może się to wydawać zaskakujące, ale prawda jest taka, że niektórzy noszą okulary po prostu nieprawidłowo! Zadbaj o odpowiednie umiejscowienie okularów na swojej twarzy, a umożliwi to swobodny przepływ powietrza i zminimalizuje ryzyko osadzania się wilgoci na okularach. Jak to zrobić? Poproś w salonie optycznym o odpowiednią regulację nosków i zauszników, aby ramki były idealnie dopasowane do Twojego unikalnego kształtu i wielkości twarzy.

  • Okulary na maseczce

Jeśli Twoje okulary korekcyjne parują podczas noszenia maseczki, możesz temu zapobiec poprzez zakładanie okularów na powierzchnię maseczki, aby zablokować uciekanie powietrza pod soczewki okularów. W ten sposób ciepłe powietrze nie będzie gromadzić się bezpośrednio przed okularami. Można też spróbować zmienić maseczkę na taką, która pozwala na swobodny przepływ powietrza, co zmniejszy wilgotność powietrza przed twarzą.

Na co zwracać uwagę przy zakupie okularów, aby nie parowały w przyszłości?

Aby okulary nie parowały, warto już przy zakupie pamiętać o tym, jak ważny jest wybór soczewek wysokiej jakości. Lepsze materiały i dodatkowe powłoki oleofobowe i hydrofobowe przyczynią się do ograniczenia nie tylko problemu parowania, ale i smug na szkłach, czy ogólnej przejrzystości i łatwości czyszczenia.

Poznaj pełną ofertę okularów MUSCAT i wybierz soczewki dla siebie >

Skonsultuj wybór ze specjalistami w wybranym showroomie >

sposoby na parujące okulary

Domowe sposoby na parowanie okularów

W internecie możemy znaleźć wiele domowych metod, które mają rzekomo ustrzec soczewki przed parowaniem, takie jak kąpiel z mydłem w płynie, płynem do mycia naczyń, smarowanie gliceryną czy pianką do golenia, jednak warto zachować szczególną ostrożność stosując się do tych porad. Te domowe sposoby mogą okazać się wyjątkowo szkodliwe dla Twoich okularów i zniszczyć nie tylko szkła, ale i oprawki okularów.

Masz więcej pytań o zapobieganie parowaniu okularów? Odezwij się do nas!

Udostępnij ten wpis