NOWA KOLEKCJA JUŻ DOSTĘPNA W SPRZEDAŻY  |  DARMOWA DOSTAWA OD 100 PLN
Odczuwasz pogorszenie wzroku? Sprawdź, jak reagować!
Poznaj najpopularniejsze przyczyny pogorszenia ostrości wzroku, jak reagować na objawy oraz jak zapobiegać pogorszeniu wzroku.

Gorzej widzisz? Sprawdź, jak reagować na pogorszenie wzroku

Pogorszenie widzenia może być wywołane wieloma czynnikami, od naturalnego przemęczenia oczu, poprzez pogłębienie występującej już wcześniej wady wzroku, aż po poważniejsze choroby. Jeśli widzisz, że Twój wzrok pogorszył się w ostatnim czasie, dowiedz się jakie są możliwe przyczyny oraz kiedy udać się do specjalisty.

Objawy pogorszenia wzroku. Po czym poznać, że pogarsza się wzrok?

Jednym z najczęściej występujących objawów pogorszenia wzroku jest zmęczenie oczu. Może ono wystąpić po długim czytaniu, oglądaniu telewizji lub pracy przy komputerze, gdy wyjątkowo wytężamy oczy przez dłuższy niż zazwyczaj okres czasu. Delikatne pogorszenie ostrości wzroku jest wtedy naturalne - tak samo, gdy odczuwamy zmęczenie nóg po dłuższej wędrówce po górach, w ten sam sposób nasze oczy dają nam również sygnał, że potrzebują odpoczynku.

Do innych objawów możemy zaliczyć bóle lub zawroty głowy, szumy uszne, zaczerwienienie oczu, a nawet mroczki przed oczami.

Oprócz standardowych objawów pogorszenia widzenia mogą pojawiać się także bardziej poważne, takie jak np. duszności. Jeśli gorszemu widzeniu towarzyszą nietypowe objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, który przeprowadzi wywiad medyczny i zasugeruje kolejne kroki oraz zaleci odpowiednie badania i leczenie.

Ból głowy - objaw pogorszającego się widzenia

Przyczyny pogorszenia ostrości wzroku. Co może pogorszyć wzrok?

Pogorszenie wzroku może być spowodowane przez szereg czynników. Wśród nich najpopularniejsze są:

  • pogłębienie się istniejącej wady wzroku

  • wytężona praca narządu wzroku w bliskich odległościach podczas czytania czy używania sprzętów elektronicznych

  • długotrwała ekspozycja oczu na jasne, mocne oświetlenie (zarówno światło słoneczne, jak i sztuczne)

  • nieodpowiednie oświetlenie (np. czytanie lub korzystanie z komputera w ciemności)

  • długotrwała, nieprzerwana ekspozycja oczu na światło niebieskie ekranów urządzeń cyfrowych

  • noszenie nieodpowiednich okularów słonecznych (z ciemnymi szkłami bez filtrów UV)

  • starzenie się i pojawiająca się wraz z wiekiem starczowzroczność (u osób po 40. roku życia)

  • niewłaściwa dieta

  • choroby oczu

Wszystkie powyższe przyczyny mogą negatywnie wpływać na jakość widzenia, zdecydowana większość z nich powoduje jednak tylko tymczasowe pogorszenie widzenia, którego uniknąć można robiąc regularne przerwy na relaks oczu.

Sprawdź sposoby na relaks oczu. Poznaj jogę wzroku z MUSCAT >

Nie zawsze jednak spadku jakości widzenia da się uniknąć. Starzenie się jest naturalnym procesem, który ma wpływ także na pogorszenie wzroku. Stopniowo, z wiekiem, oczy tracą swoją zdolność do poprawnego skurczu akomodacyjnego, który wpływa na ostrość wzroku. Wraz z wiekiem może wystąpić również zaćma, która może prowadzić do pogorszenia widzenia.

Część przyczyn może mieć również bardziej długotrwałe skutki. Promienie słoneczne lub oślepiające, sztuczne światło mogą trwale uszkodzić siatkówkę oka, a nieodpowiednie przyciemniane okulary przeciwsłoneczne bez filtrów UV mogą narazić oczy na absorpcję większej dawki UV niż brak okularów. Niewłaściwa dieta uboga szczególnie w witaminy A i E też może być przyczyną osłabienia wzroku na dłużej. Dlatego niezwykle ważne jest generalne dbanie o zdrowie, regularne badania oraz zdrowe odżywianie.

Dlaczego wada wzroku się pogłębia?

Pogorszenie wzroku to dolegliwość często zgłaszana przez osoby posiadające już wcześniej wadę wzroku. Zaburzenia widzenia mogą pogłębiać się z wielu różnych powodów. Często jest to spowodowane starzeniem się oczu po 40 roku życia lub chorobami, takimi jak jaskra czy zaćma. Czasami wada wzroku pogłębia się również w wyniku nieodpowiedniej korekcji lub jej braku - gdy nie nosisz okularów mimo stwierdzonej wady. Jeśli gorzej widzisz w okularach lub soczewkach, które posiadasz, koniecznie udaj się na kontrolne badanie wzroku, aby sprawdzić, czy wartości korekcji są odpowiednie do posiadanej wady.

Zapisz się na badanie wzroku w MUSCAT >

Korzystanie ze smartfona jako jedna z przyczyn pogłębiania się wady wzroku

Czy wzrok może pogorszyć się od telefonu lub komputera?

Siedzenie przed komputerem lub patrzenie na ekran telefonu przez długi czas może prowadzić do zmęczenia oczu i zaburzeń widzenia, takich jak rozmazany obraz lub trudności ze skupienie wzroku, ale po odpoczynku oczy powinny wrócić do normalnego funkcjonowania. Patrzenie na ekran przez długi czas może więc nasilać objawy istniejącej wady wzroku. Dodatkowo, światło niebieskie emitowane z ekranów także ma negatywny wpływ na organizm. Dowiedz się, jak światło niebieskie wpływa na wzrok >

Sprawdź, jak chronić oczy przed komputerem >

Rozwiązaniem na problem zmęczonych oczu przy korzystaniu z komputera, smartfona czy telewizora to odpoczynek dla oczu, który oznacza regularne przerwy oraz ćwiczenia rozluźniające mięśnie oka.

Sprawdź ćwiczenia oczu z MUSCAT >

W jakim tempie może się pogorszyć wzrok?

Tempo i szybkość pogorszenia się wzroku różni się w zależności od przyczyny wady wzroku. W niektórych przypadkach wada wzroku może pogarszać się stopniowo przez wiele lat, podczas gdy w innych przypadkach pogorszenie widzenia może być nagłe i niespodziewane. Na przykład, wada wzroku spowodowana starzeniem się oczu (prezbiopia) pojawia się stopniowo z wiekiem po czterdziestce. Z kolei choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, siatkówki czy zapalanie rogówki mogą wywołać nagłe pogorszenie wzroku. W takich przypadkach ważne jest, aby udać się do lekarza w celu zdiagnozowania i leczenia choroby i zapobiec dalszemu pogorszeniu się wzroku.

Dowiedz się, jak przebiega badanie wzroku i jak często należy je wykonywać >

Zapisz się na darmowe badanie wzroku w MUSCAT >

Co robić, gdy odczuwasz pogorszenie wzroku?

Pogorszony wzrok może mocno dawać się we znaki, dlatego niezwykle istotna jest szybka reakcja na występowanie problemów z widzeniem. Gdy masz za sobą dłuższy dzień przy komputerze, telewizyjny maraton albo godziny spędzone przy książce i czujesz, że widzisz gorzej - daj swoim oczom czas na regenerację!

Jeśli spadek ostrości wzroku utrzymuje się mimo odpoczynku, nie wahaj się i nie czekaj - skonsultuj się ze specjalistą. Szybka reakcja pomoże poznać przyczynę i wyeliminować dyskomfort związany z pogorszeniem ostrości wzroku.

Odczuwasz pogorszenie wzroku? Sprawdź, jak reagować!

Kiedy należy zbadać wzrok?

Badania wzroku powinny być wykonywane przynajmniej raz na dwa lata, niezależnie od tego czy odczuwasz gorszą jakość widzenia. Jest to szczególnie istotne dla osób powyżej 40. roku życia, ponieważ właśnie w tym wieku u większości zaczynają pojawiać się zmiany wzroku związane ze starczowzrocznością - dlatego u tych osób zaleca się badanie raz w roku. Podobnie osoby ze stwierdzoną wadą wzroku, które noszą okulary lub soczewki kontaktowe, powinny zajrzeć do gabinetu optometrysty lub okulisty przynajmniej raz na rok.

To już pora? Zapisz się na kontrole badanie wzroku >

Dodatkowo, w momencie, w którym odczujesz jakiekolwiek zmiany w widzeniu lub zauważysz problemy z oczami, koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu zdiagnozowania i zalecenia odpowiedniego leczenia. Lekarz może polecić wykonanie badań wzroku lub skierować Cię do odpowiedniego specjalisty.

Jak zapobiegać pogorszeniu wzroku?

Najlepsza rada w przypadku dbałości o dobre widzenie to regularna profilaktyka, czyli kontrolne badanie wzroku co roku oraz codzienne noszenie odpowiednio dopasowanych okularów lub soczewek i unikanie czynników prowadzących do osłabienia widzenia, o których pisaliśmy wyżej.

Dbaj o siebie! Stosuj dietę korzystną dla wzroku, bo zdrowe jedzenie jest niezwykle istotne dla utrzymania dobrego widzenia. Zaleca się spożywanie dużych ilości świeżych owoców i warzyw, a także produktów bogatych w witaminy A i E.

Odpowiednia, zdrowa dieta jako profilaktyka pogorszenia widzenia

Unikaj oślepiających świateł i pracy w niedoświetlonych pomieszczeniach! Mocne oświetlenie może być szkodliwe dla oczu - także to naturalne, słoneczne światło - dlatego wybieraj okulary z odpowiednimi filtrami UV, które ochronią oczy.

Stosuj ćwiczenia dla oczu. Proste ćwiczenia wzroku, takie jak serie mrugania czy okrężne ruchy gałek ocznych mogą pomóc w poprawie sprawności i kondycji oczu.

Co jeszcze możesz zrobić dla swoich oczu? Sprawdź poradnik, jak poprawić wzrok >

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami!

Udostępnij ten wpis
Jak dbać o wzrok zimą?
Poznaj skuteczne metody, jak dbać o oczy w mroźne, zimowe dni.