Dofinansowanie do okularów? To proste!

Sprawdź, jak kupić nowe Muscaty i nie wydać ani złotówki.

Jak otrzymać dofinansowanie do okularów?

Czy wiesz, że masz szansę otrzymać swoje okulary za darmo? W poniższym wpisie wyjaśniamy, dlaczego warto zainteresować się tematem refundacji, jakie wymogi trzeba spełnić, oraz czego potrzebujesz, by Twoje nowe oprawki nie nadwyrężyły domowego budżetu! Zapraszamy do lektury!

Jak otrzymać dofinansowanie do okularów?

Skąd uzyskać dofinansowanie do okularów?

O refundację okularów możesz ubiegać się z różnych źródeł. Najpopularniejszym i często najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest finansowanie okularów przez pracodawcę, jednak to nie jedyna opcja na uzyskanie zwrotu kosztów poniesionych na kupno okularów korekcyjnych. Inne możliwości to np. dofinansowanie do okularów z MOPS/PCPR lub refundacja okularów z NFZ. Te ostatnie dotyczą nie tylko osób pracujących przed monitorami, umożliwiają więc skorzystanie z uzyskania zwrotu większej ilości osób. Kwota refundacji jest jednak w tych przypadkach znacznie niższa niż limity proponowane przez pracodawców, a refundacji podlegają tylko soczewki okularowe. Kolejnym minusem jest też fakt, że okulary w ramach refundacji z NFZ lub MOPS/PCPR można uzyskać tylko w wybranych placówkach optycznych współpracujących z tymi podmiotami. W MUSCAT udostępniamy jedynie możliwość wystawienia faktury na pracodawcę - a więc w ramach refundacji okularów przez pracodawcę. Zakup w ramach refundacji NFZ nie jest u nas możliwy.

Refundacja okularów przez pracodawcę - komu przysługuje?

Zarówno proces, jak i kwota dofinansowania są najczęściej zależne od samego pracodawcy. W obowiązujących w Polsce przepisach istnieje jednak zapis, że aby ubiegać się o dofinansowanie do okularów, musisz spełniać poniższe warunki:

  • wykonywanie pracy przed komputerem (minimum 4 godziny dziennego czasu pracy)

  • posiadanie zaświadczenia o konieczności stosowania okularów od lekarza

  • świadczenie pracy na terenie zakładu pracy

Niejeden pracodawca stosuje jednak dodatkowe ulgi, udostępniając pracownikom refundację korekcji wzroku o szerszym zakresie przy często bardzo niewielkich wymaganiach do spełnienia. Wielu z nich uzasadnia kwestię zwrotu kosztów od czasu pracy spędzanego przez pracownika przed monitorem, zwiększa kwoty maksymalne zwrotu wraz z rosnącym stażem pracy lub umożliwia kupienie okularów o dodatkowych funkcjach poza samą korekcją wzroku.

Zapewnienie okularów korygujących wzrok może oznaczać wręczenie pracownikowi okularów w formie rzeczowej, ale również zapłatę za okulary lub zwrot poniesionych kosztów. Polityka dofinansowania jest inna w każdej firmie - zapytaj więc swojego pracodawcę o zasady zwrotu kosztów za okulary, aby otrzymać szczegółową instrukcję.

Dofinansowanie do okularów dla pracowników - zasady

Co warto wiedzieć, refundacja dotyczy nie tylko pracowników zatrudnionych na umowie o pracę. Konieczność zapewnienia odpowiednich warunków pracy obowiązuje pracodawcę również w przypadku osób wykonujących pracę na podstawie innych dokumentów, np. umowy zlecenia.

Jeśli pracujesz przed komputerem i posiadasz zaświadczenie o konieczności posiadania okularów, nie wahaj się i dopytaj o przepisy dotyczące dofinansowania do okularów. Znajdziesz je bezpośrednio u źródła - swojego przełożonego lub Działu HR.

Własna działalność gospodarcza - czy masz szansę na refundację?

Zapytaj swoją księgowość, czy przy charakterze Twojej działalności możesz wrzucić kupno okularów w koszty. Warto jednak pamiętać o interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 lutego 2009 r., sygn. ITPB1/415-790/08/AK, zgodnie z którą koszt okularów to wydatek o charakterze osobistym.

(…) wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu ochronę jego (przedsiębiorcy) zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do poczynienia zakupu okularów z odpowiednimi szkłami niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc, bezpośrednim celem jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Poniesienie wydatków na zakup okularów nie ma realnego wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów.

Własna działalność gospodarcza - czy masz szansę na refundację?
Własna działalność gospodarcza - czy masz szansę na refundację?  
Własna działalność gospodarcza - czy masz szansę na refundację?

Dofinansowanie okularów jako obowiązek pracodawcy

Warto ubiegać się o dofinansowanie od pracodawcy nawet jeśli nie wiesz o istniejącej polityce refundacji okularów w firmie. Pracownik, który pracuje przy komputerze, i u którego lekarz optometrysta stwierdził wadę wzroku, musi mieć zapewnione przez pracodawcę bezpieczne warunki pracy, a w tym dofinansowanie okularów. Jeśli nosisz okulary, możesz w każdym zakładzie pracy ubiegać się o chociażby częściowy zwrot za okulary. Podstawa prawna, która zapewnia Ci uzyskanie refundacji to art. 2376 § 1 i 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Zgodnie z treścią tego dokumentu, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach. Art. 23715 § 1 i 2 K.p. wskazuje natomiast, iż Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej określi, w drodze rozporządzenia, ogólnie obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące prac wykonywanych w różnych gałęziach pracy oraz, że Ministrowie właściwi dla określonych gałęzi pracy lub rodzajów prac w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej oraz Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej określą, w drodze rozporządzenia, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące tych gałęzi lub prac.

Poza wymienionymi już wymogami, takimi jak praca przed monitorem (komputer stacjonarny, laptop, tablet lub smartfon) i stwierdzona wada wzroku, wiele zakładów ustala dodatkowe zasady, np. udostępnia okulary dla pracownika raz na 2 lub 3 lata.

Na jakie typy okularów obowiązuje dofinansowanie?

Standardowym typem okularów, które możesz zakupić w ramach dofinansowania są okulary korekcyjne. Taki typ okularów pracodawca posiada obowiązek dofinansować, chociażby częściowo. Wszelkie dodatkowe funkcje okularów, powłoki premium lub dopłaty związane z estetyką wyglądu okularów (np. indeksacja) to koszty, których zakład pracy nie musi pokrywać, dofinansowanie w tym przypadku jest więc zależne od dobrej woli pracodawcy.

Nie wiesz, czy posiadasz na recepcie informacje o korekcji? Zapoznaj się ze wskazówkami, jak odczytać receptę na okulary.

Na jakie typy okularów obowiązuje dofinansowanie?

Czy mogę skorzystać z dofinansowania na zakup soczewek kontaktowych?

Przepisy obowiązujące w Polsce nie nakazują dofinansowania soczewek kontaktowych. Refundacja soczewek jest niestety rzadko spotykaną praktyką, większość zakładów pracy ustala limit kwotowy, w ramach którego pracownik może zakupić okulary z korekcją, dopłacając różnicę w przypadku ewentualnego, wyższego niż limit kosztu okularów. Refundacja soczewek kontaktowych zależy tylko od dobrej woli pracodawcy. Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie na soczewki kontaktowe korygujące wadę wzroku, dowiedz się u pracodawcy, czy jest to możliwe.

Obowiązek dofinansowania soczewek kontaktowych przez pracodawcę pojawia się w momencie, gdy lekarz na badaniach kontrolnych wyda receptę, uwzględniającą, że dla danej osoby konieczna jest praca właśnie w soczewkach.

Czy refundacja obejmuje okulary do komputera?

Mimo, że dofinansowanie przysługuje pracownikom wykonującym pracę przed komputerem, refundacja obejmuje jedynie okulary korygujące wadę wzroku. Nie obowiązuje więc niestety na specjalny rodzaj soczewek okularowych do pracy przed komputerem - z powłoką blokującą światło niebiesko-fioletowe. Większość firm stosuje jednak politykę, która umożliwia kupienie okularów z dodatkowymi powłokami, także tymi do komputera, uwzględniając jedynie zasadę dot. funkcji korekcyjnej okularów i zwrot kosztów do ustalonej kwoty. Dzięki temu koszt specjalnych okularów do komputera jest dla Ciebie znacznie niższy.

 

Na jaki zwrot kosztów za okulary możesz liczyć?

Na jaką dopłatę możesz liczyć? Popularnym rozwiązaniem jest pełna refundacja w przypadku standardowych okularów korekcyjnych bez dodatkowych powłok, czy soczewek w wersji premium lub zastosowanie limitu kwotowego, do którego przysługuje Ci zwrot. Dofinansowanie może być tylko częściowe, jeśli cena okularów przekroczy maksymalną wysokość, jaką oferuje Twój pracodawca. Kwota dofinansowania często jest uśrednionym kosztem standardowych okularów korekcyjnych, jaki można zaobserwować na rynku.

Tej kwestii nie regulują żadne konkretne zasady. Kwota refundacji okularów zależy od wewnętrznej polityki firmy. Warto zwrócić się z pytaniem o kwestie dofinansowania do starszych stażem pracowników, bezpośredniego przełożonego lub Działu Kadr w Twojej firmie. Dzięki temu dowiesz się, ile możesz wydać i otrzymasz informację o formie rozliczenia (zapłata lub zwrot kosztów). 

Na jaki zwrot kosztów za okulary możesz liczyć?

Jak otrzymać zwrot w ramach dofinansowania do okularów?

Cały proces z naszej perspektywy jest prosty. Wystarczy nam informacja, że potrzebujesz faktury - a my wystawiamy ją na Ciebie (klienta) lub Twoją firmę, w zależności od wytycznych Działu Kadr w Twojej firmie. Na fakturze możemy również umieścić notatkę o przeznaczeniu okularów, dopisek, że są to okulary korekcyjne, do pracy przed komputerem, lub po prostu Twoje imię i nazwisko - w zależności od tego, o co poprosisz zgodnie z wymaganiami kadr. Następnie Ty rozliczasz się z Twoją firmą zgodnie z jej polityką płatności/zwrotów.

Co ważne, pozycja w towarach widniejących na FV zawsze będzie jedną pozycją. Nie rozdzielamy kosztu soczewek i kosztu oprawek. Pozycja na FV będzie brzmieć OKULARY KOREKCYJNE Z SOCZEWKAMI KOREKCYJNYMI wraz z podanym numerem modelu oprawek, które wybrałeś.

Jak widzisz, cały proces jest prosty i szybki w realizacji. Jeśli masz pytania dotyczące realizacji zamówień w ramach dofinansowania od pracodawcy z naszej strony - skontaktuj się z nami!

Czego potrzebujesz, aby ubiegać się o zwrot kosztów za okulary?

Wymagania w poszczególnych firmach mogą się różnić, jednak dwa dokumenty są wymagane praktycznie w każdym przypadku. Po pierwsze, zaświadczenie lekarskie/recepta od lekarza wydana podczas kontrolnych badań okresowych do pracy, mówiąca o występującej wadzie wzroku i konieczności noszenia przez Ciebie okularów korekcyjnych. Jeśli jeszcze jej nie posiadasz, a odczuwasz pogorszenie jakości widzenia, zgłoś się do pracodawcy w celu otrzymania skierowania na dodatkowe badanie.

W przypadku polityki zwrotu kosztów za okulary, przy najczęstszej praktyce, konieczne będzie także przedstawienie pracodawcy dowodu zakupu okularów, zawierającego Twoje dane osobowe na dowód, że okulary są przeznaczone właśnie dla Ciebie - w większości przypadków wymagana jest więc faktura wystawiona przez salon optyczny na dane firmy, w której pracujesz, z odpowiednią notatką o właścicielu okularów, czasem z dopiskiem o występującej korekcji. Okulary najczęściej musisz więc zakupić samodzielnie, aby następnie ubiegać się o zwrot po przedstawieniu niezbędnych dokumentów.

Część pracodawców wymaga dodatkowych dokumentów, takich jak podanie o dofinansowanie okularów.

Czego potrzebujesz, aby ubiegać się o zwrot kosztów za okulary?

Jak napisać podanie o dofinansowanie okularów?

Jeśli Twoja firma tego wymaga, możliwe, że konieczne będzie napisanie podania o zwrot za okulary. W tym przypadku firma najprawdopodobniej posiada gotowy dokument do wypełnienia. Jeśli jednak nie istnieje oficjalny wniosek, możesz samodzielnie napisać wniosek o refundację okularów. Co zawrzeć w takim dokumencie? Koniecznie umieść tam swoje dane osobowe oraz informację o swoim stanowisku. Warto w dokumencie zawrzeć także oświadczenie przełożonego, mówiące o Twojej pracy przed monitorem powyżej połowy dobowego czasu pracy (a więc powyżej 4 godzin). Koniecznie uwzględnij listę dokumentów dołączonych do wniosku - zaświadczenie lekarskie, receptę na okulary, dowód zakupu opatrzony odpowiednim komentarzem oraz wszelkie inne oświadczenia wymagane przez Twoją firmę.

Wymień swoje stare okulary na Muscaty za darmo!

Wiesz już, jak uzyskać zwrot kosztów za okulary korygujące wzrok. Jeśli masz dodatkowe pytania - nie wahaj się zostawić nam wiadomości przez formularz kontaktowy tutaj.

Pozostaje wybór Muscatów idealnych do pracy! Sprawdź modele wyselekcjonowane przez naszą stylistkę lub przejdź do sklepu.

A po inspiracje okularowe zajrzyj na nasze kanały social media!

Udostępnij ten wpis
Soczewki przeciwsłoneczne do okularów MUSCAT - pełna oferta
Przewodnik po szkłach przeciwsłonecznych