Starczowzroczność (prezbiopia) - co to, objawy i przyczyny

Poznaj przyczyny, objawy i sposoby korygowania starczowzroczności.

Starczowzroczność (prezbiopia) - co to, objawy i przyczyny.

Prezbiopia to jedna z najczęstszych przyczyn trudności z czytaniem u osób starszych, dlatego tak ważne jest jej rozpoznanie i korekcja. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby korygowania starczowzroczności.

Co to jest starczowzroczność? 

Prezbiopia (inaczej starczowzroczność) to zaburzenia widzenia w bliskich odległościach, pojawiające się wraz z wiekiem, zazwyczaj po 40 roku życia.

Wraz z postępującym wiekiem i starzeniem się organizmu, postępuje również utrata elastyczności soczewki oka, za którą podążają problemy ze skurczem akomodacyjnym, czyli skurczem mięśnia rzęskowego oka, który pozwala na wyraźne widzenie przedmiotów w różnych odległościach. Tracąc naturalną zdolność do akomodacji, oczy mają problem z wyostrzeniem obrazu szczególnie w bliskich odległościach na około 35-40 centymetrów.

Kogo dotyka starczowzroczność (prezbiopia)?

Prezbiopia jest częsta u osób starszych, a jej objawy nasilają się wraz z wiekiem. Co istotne, starczowzroczność nie jest zależna od wcześniej występujących wad wzroku, a związana jest z procesem starzenia się organizmu, w tym również narządu wzroku. Proces ten może zachodzić szybciej lub wolniej, lecz generalnie przyjmuje się, że prezbiopia to zaburzenie, które występuje po 40 roku życia.

Według statystyk opublikowanych przez World Health Organization (WHO), starczowzroczność jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających oczy na świecie, a ponad 65% osób po czterdziestce cierpi na tę dolegliwość.

Cechy okularów progresywnych

Objawy starczowzroczności. Czym charakteryzuje się prezbiopia?

Objawy starczowzroczności (prezbiopii) obejmują:

  • Nieostre widzenie z bliska, trudności z czytaniem i pracą na bliskie odległości, takie jak czytanie drobnym drukiem lub praca przy komputerze.

  • Bóle głowy

  • Osłabiona ostrość widzenia o zmierzchu lub przy słabym oświetleniu.

  • Potrzeba trzymania przedmiotów w dalszej odległości od oczu, aby je lepiej widzieć.

  • Dyskomfort lub zmęczenie oczu podczas czytania lub pracy wzroku w bliskich odległościach.

  • Problemy z wyraźnym widzeniem podczas zmiany odległości patrzenia.

Początki starczowzroczności mogą być mylone z występowaniem wady wzroku dalekowzroczności (inaczej nadwzroczność), dlatego istotna jest konsultacja ze specjalistą, który rozpozna problem.

Widzisz u siebie powyższe objawy? Zapisz się na badanie wzroku >

Odczuwasz pogorszenie wzroku? Dowiedz się, co robić >

Cechy okularów progresywnych

Przyczyny prezbiopii. Skąd bierze się starczowzroczność?

Starczowzroczność jest silnie związana z procesem akomodacji oka. Z biegiem lat soczewki naszych oczu tracą elastyczność. Na skutek pogorszenia elastyczności soczewki, zdolności oka do skurczu akomodacyjnego zmniejszają się lub nawet całkowicie zanikają. Oznacza to, że oczy mają problem z utworzeniem ostrego obrazu z przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach - zwłaszcza w bliży lub przy niekorzystnym oświetleniu.

Chcesz wiedzieć więcej o akomodacji? Przeczytaj wpis na blogu >

Prezbiopia a inne wady wzroku

Starczowzroczność (prezbiopia) bardzo często występuje razem z innymi wadami wzroku. Będąc naturalnym procesem starzenia się oka i powiązanej z tym utraty ostrości widzenia, prezbiopia może pojawić się u osób, które wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm, posiadały już wcześniej.

Jeśli masz już jedną z tych wad wzroku, jesteś po czterdziestce i doświadczasz również opisanych wyżej objawów starczowzroczności, zajrzyj do gabinetu optometrysty lub okulisty, który wykona odpowiednie, dokładne pomiary i zaleci noszenie okularów z odpowiednio dobranymi soczewkami, aby poprawić ostrość widzenia na każdą z odległości, korygując odpowiednie wartości z uwzględnieniem zarówno wady wzroku, jak i pogorszenia ostrości związanego z prezbiopią.

Starczowzroczność

Jak korygować prezbiopię (starczowzroczność)?

Prezbiopię można korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Okulary do korekcji prezbiopii to okulary progresywne lub bifokalne.  Soczewki dwuogniskowe w okularach bifokalnych mają dwie różne strefy: jedną silniejszą do patrzenia w dal i drugą słabszą do czytania. Moc okularów jest różna w poszczególnych strefach soczewki.

Okulary progresywne mają szeroki zakres sił wyższych na górnym obszarze i mniejszy zakres na dolnym obszarze, co umożliwia widzenie bliskich obiektów przy jednoczesnej poprawie widzenia dali oraz płynną zmianę mocy podczas patrzenia na obiekty z różnych odległości - z daleka, na odległości pośrednie oraz z bliska. Taką funkcjonalność zapewniają progresom soczewki wieloogniskowe, które posiadają inne wartości korekcji w poszczególnych punktach soczewki. Co ważne, zaawansowana technologia konstrukcji okularów progresywnych sprawia, że dzięki wykonaniu szczegółowych pomiarów pod soczewki progresywne, okulary można całkowicie spersonalizować, idealnie dostosowując je do użytkownika. W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że okulary progresywne to okulary do czytania i chodzenia 2w1.

Obejrzyj filmik, w którym nasza optometrystka, Marta Głogowska, szczegółowo wyjaśnia, jak działają okulary progresywne.

 
 

Poznaj okulary progresywne MUSCAT >

Z konieczności używania okularów zarówno w odległościach dalekich, jak i bliskich, wiele osób, zamiast stosować wielofunkcyjne okulary progresywne, wybiera dwie pary okularów, łącząc okulary do czytania z okularami do dali, stosując je w zależności od potrzeb.

Innym narzędziem do korekcji starczowzroczności jest dobór odpowiednich soczewek kontaktowych. Jeśli korekcja okularowa jest dla Ciebie niewygodna na co dzień, soczewki kontaktowe będą strzałem w dziesiątkę.

Sprawdź soczewki kontaktowe MUSCAT Lenses >

Jeśli nie przekonuje Cię wybór korekcji okularowej lub soczewkowej, wśród alternatywnych metod korekcji starczowzroczności znajduje się też np. laserowa korekcja starczowzroczności. Operacje refrakcyjne są czasem stosowane jako alternatywa dla okularów lub soczewek kontaktowych, ale nie są odpowiednie dla wszystkich pacjentów.

Niezależnie od preferowanej metody korekcji starczowzroczności, konieczne będzie kompleksowe badanie wzroku. Odpowiednio dobrana korekcja wzroku gwarantuje ostre widzenie niezależnie od odległości i zapewnia komfortowe widzenie w codziennym życiu.

Zapisz się na badanie wzroku w MUSCAT >

Starczowzroczność

Czy da się zatrzymać lub leczyć starczowzroczność?

Nie istnieje właściwie sposób na leczenie starczowzroczności. Jako, że prezbiopia to naturalny proces powiązany ze starzeniem się organizmu, nie jest on możliwy do zatrzymania. Z pewnością jednak możesz podejmować skuteczne próby zapobiegania pogłębianiu się utraty ostrości wzroku. Oprócz korygowania istniejących już zaburzeń widzenia, możesz skupić się na profilaktyce.

Jak zapobiegać starczowzroczności (prezbiopii)?

Aby jak najdłużej unikać problemów z czytaniem drobnego druku i zachować elastyczność soczewki i zdolność dostosowania się oka do odległości patrzenia, warto dbać o dobrą kondycję organizmu poprzez zdrową dietę, ćwiczenia oraz częste aktywności na świeżym powietrzu. Co więcej, dla zachowania doskonałej kondycji wzroku, specjaliści zalecają zachowanie podstawowych zasad higieny wzroku, takich jak przerwy podczas pracy z komputerem, stosowanie odpowiedniej korekcji wzroku dla istniejącej wady wzroku,  czy odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Warto pamiętać o regularnych badaniach wzroku oraz wykonywaniu codziennych, krótkich ćwiczeń wzroku.

Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o badaniach wzroku >

Szukasz innych sposobów na poprawę wzroku? Sprawdź nasze porady >

Masz więcej pytań o prezbiopię? Skontaktuj się z nami!

Udostępnij ten wpis
Badania wzroku - Wy pytacie, my odpowiadamy!