Welcome to our online store
Okulary korekcyjne od 395zł | Darmowe badanie wzroku przy zakupie | Darmowa dostawa od 100zł
Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
Wskazówki i inspiracje od stylistki okularów MUSCAT

Jak dobrać okulary do twarzy i jej kształtu? Zdjęcia, wskazówki i inspiracje.

Zarówno okulary przeciwsłoneczne, jak i okulary korekcyjne mogą być świetnym sposobem na wyrażenie własnego "ja" i niebanalnym dopełnieniem codziennych stylizacji. Ale jak wybrać tę jedyną , idealną parę? Wybór oprawek jest tak duży, że czasem warto odwołać się do mądrości stylistów i stylistek ;) Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak dobrać okulary do kształtu twarzy, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Podpowiemy Ci, jak wyłapać cechy charakterystyczne Twojego kształtu buzi i oprawy o jakim kształcie możesz wybrać, aby najlepiej skomplementować swoją urodę. W końcu okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne to dodatek, który towarzyszy nam na co dzień! Ważne więc, aby wybrać okulary, które spełnią wszystkie oczekiwania, zapewnią idealną jakość widzenia i wyjątkowo dobre samopoczucie!

Droga na skróty? Sprawdź infografikę!

Postaw na przeciwieństwa

Podobno "przeciwieństwa się przyciągają" i... jak się okazuje -przynajmniej w kwestii doboru okularów do Twojej twarzy - zasada ta sprawdza się najlepiej! Precyzując: jeśli masz okrągłą twarz, idealne dla siebie oprawki znajdziesz wśród prostokątnych i kanciastych modeli. Analogicznie, jeśli posiadasz prostokątną twarz, prawdziwym strzałem w dziesiątkę będą dla Ciebie okulary o owalnych lub delikatnie zaokrąglonych oprawkach.

Jak rozpoznać kształt twarzy?

Określenie kształtu twarzy nie jest takie trudne, jak się może wydawać. Na początek, zaczesz włosy na gładko do tyłu, stań przed lustrem i dokładnie się sobie przyjrzyj. Weź pomadkę do ust lub kredkę do oczu i na lustrze obrysuj kontur swojej twarzy. Wyróżnia się następujące kształty twarzy:

  • kwadratowa,

  • prostokątna/podłużna,

  • owalna,

  • okrągła,

  • trójkątna/w kształcie serca.

Którą masz Ty? Czytaj dalej, a dowiesz się, czym dokładnie wyróżniają się poszczególne typy i jak wybrać idealne okulary do kształtu naszej twarzy.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy kwadratowej?

Wyraziste rysy, mocno zarysowane kości policzkowe i linia szczęki, niemal takiej samej szerokości czoło i szczęka to cechy charakterystyczne dla twarzy kwadratowej.
Jeśli dostrzegasz u siebie kwadratowy kształt twarzy, wybierz zaokrąglone oprawki, które złagodzą rysy kwadratowej twarzy i optycznie nadadzą jej okrągłych kształtów. Kocie oczy, okrągłe lub owalne oprawki będą idealne dla takiego typu twarzy. Przy doborze opraw należy tutaj unikać kanciastych ramek, których nie polubi twarz kwadratowa.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy prostokątnej?

Twarz prostokątna (lub podłużna) jest kształtem pośrednim między twarzą kwadratową a owalną i charakteryzuje się mniej więcej podobną szerokością twarzy na każdej wysokości. Wskaźnikiem tego kształtu może być prosta linia włosów i stosunkowo wysokie czoło.

Aby dobrać okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne do twarzy prostokątnej, możesz skupić skupić się na tym, aby linia kości policzkowych została optycznie poszerzona, przy jednoczesnym odwróceniu uwagi od ostrych rysów w górnej i dolnej części twarzy. Celem będzie tu zbliżenie się do osiągnięcia owalnego kształtu.

Przy prostokątnej twarzy wybierz okulary owalne lub okrągłe, które rozmiarem mogą wychodzić delikatnie poza krawędź twarzy. Złagodzi to wyrazisty obrys buzi. Szczególnie polecanym kształtem mogą być też oprawki pilotki (in. aviatory). Takie okulary pasują wyjątkowo dobrze osobom o prostokątnej twarzy, świetnie dopasowując się do pociągłości buzi i przyciągając uwagę do łagodnych zgięć ramek.

Jak wybrać okulary do kształtu twarzy owalnej?

Stoisz przed lustrem i pierwsze, co najbardziej rzuca Ci się w oczy to ładnie zarysowane kości policzkowe, a do tego nieco wydłużony podbródek i czoło? Oznacza to, że należysz do grona osób posiadających owalny kształt twarzy, która równomiernie rozciąga się ku górze i ku dołowi, a jej najszerszym punktem są policzki.
Twarz owalna jest wyjątkowo wdzięczna przy noszeniu okularów - w tym przypadku prawdziwym strzałem w dziesiątkę będą niemal wszystkie oprawki dostępne na rynku! Eksperymentuj z najbardziej niebanalnymi okularami – w odważnych kolorach lub z ciekawymi zdobieniami, które dodatkowo wyeksponują Twój temperament. Pamiętaj, by przy owalnej twarzy wybierać dla siebie oprawki, które nie będą wychodzić poza jej obrys. Dzięki temu twarz owalna zachowa pożądane proporcje, które są jedną z najmocniejszych stron Twojej urody!

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy okrągłej?

Twarz okrągła może być rozpoznana m.in. po łagodnych liniach i pełnych policzkach. Niskie czoło oraz mocno zaokrąglona broda to kolejne cechy charakterystyczne okrągłej twarzy.

W takim przypadku proponujemy okulary, które optycznie wydłużą oraz wysmuklą twarz. Świetnie sprawdzają się okulary posiadające kwadratowe lub prostokątne szkła, zwłaszcza takie, które mają mocno wyrazistą i ostrą linię. Okulary kwadratowe z wykorzystaniem kanciastych oprawek dodadzą Ci charakteru oraz będą ładnie kontrastować z delikatną urodą, którą charakteryzuje się twarz okrągła. Przy pełniejszej buzi należy unikać natomiast kształtów okrągłych.


Jak wybrać oprawki do kształtu twarzy trójkątnej/w kształcie serca?

Buzię trójkątną wyróżniają ostre rysy twarzy i cechy takie jak charakterystyczne szerokie czoło, które stanowi jej najszerszą część, uwydatnienie kości policzkowych oraz wąski, mały, lekko zaostrzony podbródek.

Jeśli posiadasz twarz o kształcie trójkąta (lub serca) i szukasz oprawek, które subtelnie złagodzą ostre rysy twarzy, najlepsze będą dla Ciebie okrągłe lub owalne okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne, a także kształty takie jak kocie oczy. Wysokie czoło ułatwia zakup okularów o okrągłym kształcie w rozmiarze oversize, szczególnie w wersji wyrazistej, np. modelu oprawek acetatowych o łagodnych liniach ramki, tj. Ellis Wide.

Dużo więcej inspiracji oraz cennych informacji o tym, jak rozpoznać kształt twarzy i właściwie dobrać do niej okulary prezentuje kompleksowa infografika, którą dla Was przygotowaliśmy.

Jak rozpoznać kształt twarzy? Typy twarzy i dobór okularów na podstawie kształtów twarzy.

Dopasowanie oprawek do kształtu oczu

Idealna oprawa wzroku powinna komplementować także kształt i położenie Twoich oczu. Każdy z nas chce mieć duże, wyraziste oczy, które przyciągają spojrzenia. Do głęboko osadzonych oczu i opadającej powieki lepiej sprawdzą się na przykład okulary optycznie wyciągające oko do góry, a więc o kocim kształcie. Dobrym rozwiązaniem jest tu wybór opraw delikatnych, drucianych. Dla mniejszych, wąskich oczu sprawdzą się natomiast bardzo symetryczne oprawy prostokątne lub owalne, w których oko będzie znajdować się w centralnej części każdej z soczewek.

Rozmiar ma znaczenie

Niezależnie czy wybierasz okulary korekcyjne czy okulary przeciwsłoneczne, jest jeszcze kilka aspektów, które warto uwzględnić. Oprócz dopasowania opraw do kształtu - obrysu Twojej twarzy, możemy uwzględnić dodatkowe cechy charakterystyczne naszej twarzy jako punkty odniesienia podczas mierzenia okularów. Jednym z takich punktów są brwi. Wiele stylistów i stylistek zaznacza, że przy doborze okularów powinno się zwracać szczególną uwagę na to, żeby ramki okularów nie wychodziły ponad brwi. Jednak w dobie modnych opraw oversize, taka zasada nie zawsze ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, jeśli więc czujesz się dobrze w okularach o dużych soczewkach wychodzących na brwi - nie wahaj się i postaw na wybrane oprawy o dużym rozmiarze.

Ta sama zasada dotyczy rozmiaru frontu oprawek. Zazwyczaj zaleca się, aby dopasować okulary korekcyjne do szerokości twarzy, jednak jak wyżej - wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kształtu oprawek?

Dobór okularów do przeróżnych kształtów twarzy może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie przy tak szerokim wyborze kształtów oprawek dostępnym na rynku. O idealnym wyborze opraw decydować może wiele aspektów. Poza opisanym kształtem twarzy, możemy zwrócić uwagę także na aspekty takie jak dopasowanie okularów do typu urody, gdzie ważny będzie kolor oczu i włosów.

Za istotne możesz również przyjąć pytanie, jakie okulary wybrać do Twojego indywidualnego stylu i codziennych outfitów. Jeśli chcesz poznać wskazówki, jak dopasować okulary do stylizacji, przeczytaj kolejny wpis tutaj. Gdy zastanawiamy się, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do stylizacji i panujących trendów, warto prześledzić modowe wskazówki królujące w danym sezonie. Oprócz kształtów istotne będzie zestawienie kolorystyczne między oprawkami a barwieniem szkieł oraz dopasowanie typu i kształtu oprawek do kreacji modowej, którą mamy na sobie.

Dla wyboru okularów korekcyjnych znaczenie będzie mieć także fakt, jaką wadę wzroku posiadamy. Przy większych wartościach korekcji, wybór cienkich oprawek metalowych może być problematyczny. Można oczywiście dokonać wyboru okularów w pakietach Comfort, które zapewniają wyszczuplenie soczewek, jednak przy bardzo dużych wartościach nie zawsze możliwe jest zmieszczenie soczewek w oprawkach w estetyczny sposób. Poznaj okulary w pakietach z indeksem dostępne w MUSCAT lub dowiedz się, jak czytać receptę na okulary.

Szukasz inspiracji? Zajrzyj do nas:
Udostępnij ten wpis
Jakie okulary wybrać do pracy biurowej?