Recepta na okulary korekcyjne - jak ją czytać, ile jest ważna?

Recepta na okulary korekcyjne - jak ją czytać, ile jest ważna?

Wreszcie się udało! Wizyta u optometrysty zaliczona, rodzaj wady wzroku zdiagnozowany, nic tylko zacząć rozglądać się za nowymi okularami. Zanim jednak zabierzesz się za te przyjemności, poświęć chwilkę, aby lepiej zrozumieć czego tak naprawdę potrzebują Twoje oczy. Czy wiesz, jak poprawnie czytać receptę na okulary i co oznaczają poszczególne wartości? W poniższym wpisie odkrywamy przed Tobą tajemnicze oznaczenia z recepty na okulary i podpowiadamy, jak interpretować poszczególne parametry.


Jak czytać receptę na okulary? Podział recepty.

Receptę na okulary zazwyczaj dzieli się na pół - pierwsza część wskazuje na wartości korekcji do dali i jest wypełniania w przypadku przeznaczenia okularów do codziennego użytkowania. Druga, dolna część definiuje parametry mające na celu zapewnienie ostrości przedmiotów znajdujących się w bliży - jest wypełniania przy zaleceniu zastosowania korekcji do czytania, wypełniania dokumentów i korzystania ze smartfonu.

Wzór - recepta na okulary korekcyjne od optometrysty MUSCAT

Recepta na okulary zazwyczaj przyjmuje formę prostej tabelki z wartościami przypisanymi do każdego z oczu. Oznaczenie OP wskazuje na oko prawe, a OL na oko lewe - wszystkie wartości wskazane w rzędach z danym oznaczeniem mówią o korekcji dla danego oka.

Wartości korekcji z recepty na okulary

Sfera w okularach

Sfera (SPH) służy do określenia mocy szkieł do dali lub bliży, czyli zdolności oka do skupiania promieni słonecznych na siatkówce. Jest określana w dioptriach sferycznych co 0,25. Ujemna sfera (-) oznacza krótkowzroczność oraz potrzebę zamontowania soczewki okularowej o zdolnościach rozpraszających. Dodatnie wartości sfery (+) wskazują na dalekowzroczność. Możemy się również spotkać z zapisem “0”, bądź PLAN oznaczającym brak potrzeby sferycznej korekcji okularowej w danym oku.

Cylinder w okularach

Cylinder (CYL) to parametr określający stopień korekcji astygmatyzmu, wady związanej z nieprawidłową krzywizną rogówki bądź soczewki. Zapis ma wartość dodatnią lub ujemną, obliczaną z dokładnością do 0,25 dioptrii. Zmiana znaków cylindra nie oznacza odmiennych mocy szkieł.

Soczewki okularowe do dali o określonych wartościach recepturowych

Oś w okularach

Oś (AXIS) występuje zawsze w przypadku astygmatyzmu - nieodłącznie obok wartości cylindra. Służy do prawidłowego zamontowania szkieł w oprawie. Jej wartość zamyka się w przedziale od 0 do 180 stopni.

Rozstaw źrenic (PD)

Rozstaw źrenic (PD) to odległość wyrażana w milimetrach od środka jednej źrenicy do środka drugiej źrenicy. Zazwyczaj parametr ten na recepcie podawany jest jako wartość sumaryczna, można jednak spotkać się z osobnymi wartościami mierzonymi dla oka prawego i lewego. 

okulary korekcyjne MUSCAT - Steve, Ellis, Grant i Ella

Dodatkowe wartości na recepcie od okulisty

Na recepcie mogą również pojawić się bardziej specjalistyczne oznaczenia, wskazujące na konieczność korygowania rzadziej spotykanych zaburzeń.

Addycja

Addycja (Add) to dodatkowa korekcja mająca na celu poprawienie mechanizmu akomodacji. Zazwyczaj stosowana jest przy okularach progresywnych, wspomagających ostre widzenie przedmiotów zarówno znajdujących się daleko, jak i blisko. Oznacza ona różnicę między wartością korekcji do dali i do bliży.

Pryzmat i baza pryzmatu

Okulary pryzmatyczne wspomagają korekcję wad wzroku związanych z zezem i widzeniem obuocznym. Na recepcie do takich okularów zazwyczaj natkniemy się na dwa terminy - pryzmat i baza. Pierwszy parametr określa wartość w dioptriach pryzmatycznych, zaś drugi wskazuje na kierunek oraz pozwala właściwie osadzić szkła w okularach. Baza może być za zapisana za pomocą stopni (od 0 do 360 stopni) lub opisowo (baza - nos, baza - skroń baza - dół,  baza - góra).

Wysokość montażowa

To kolejny pomiar przydatny do prawidłowego wykonania okularów. Wysokość montażowa (H) wskazuje, na jakiej wysokości od krawędzi oprawek znajduje się źrenica. Pozwala to na poprawne umiejscowienie optycznego środka soczewki. W przeciwieństwie do rozstawu źrenic jest parametrem mierzonym indywidualnie dla każdych oprawek okularowych, pomiaru można więc dokonać dopiero po wyborze swojego modelu.

Wysokość montażowa

Zalecane soczewki

Podczas badania w MUSCAT nasi optometryści zawsze przeprowadzają szczegółowy wywiad, aby zarekomendować typ soczewek okularowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Aby takie cenne informacje nie umknęły, zapisujemy rekomendacje powłok lub typów soczewek tuż obok parametrów recepturowych.

Zastanawiasz się, jakie rodzaje szkieł oferujemy? Sprawdź pełną ofertę soczewek w MUSCAT!

Ile jest ważna recepta na okulary?

Recepta na okulary nie ma określonego terminu ważności. Po jej wystawieniu, nie warto jednak zwlekać z wyrobieniem okularów. Twoja wada wzroku może postępować (np. przy wzmożonej pracy w bliży na home office podczas pandemii), a nie ma nic gorszego niż okulary nie do końca odpowiadające Twoim potrzebom. Należy założyć, że po około roku od badania, recepta może już nie być ważna.

Do kogo iść po receptę na okulary?

W celu uzyskania recepty, należy udać się do optometrysty lub lekarza okulisty - informacje dotyczące wady na recepcie powinny być zapisane w podobny sposób. W przypadku stwierdzonej wady, zachęcamy do wykonania badania kontrolnego przynajmniej raz w roku, niezależnie od zakupu nowych oprawek. Jeśli natomiast nie masz wady, zajrzyj do specjalisty kontrolnie raz na dwa lata. Dowiedz się więcej o badaniach wzroku w naszym na blogu!

Do kogo iść po receptę na okulary?

Czy można wykonać okulary korekcyjne bez recepty?

Chociaż nowa recepta nie zawsze jest wymagana do zakupu okularów korekcyjnych, zawsze przed zakupem nowej pary warto udać się na wizytę do optometrysty, aby sprawdzić jakość widzenia. Źle dobrane okulary mogą nie tylko utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale również prowadzić do pogorszenia wady wzroku. Jeśli jednak znasz swoje wartości korekcji, Twoje badanie było wykonywane niedawno i masz pewność, że Twój wzrok nie pogorszył się oraz dobrze widzisz w posiadanych okularach - możesz dokonać zakupu bez nowo wystawionej recepty na okulary.

W MUSCAT oferujemy badanie wzroku gratis przy zakupie Muscatów, aby zagwarantować Ci pełen komfort i pewność przy zamówieniu. Szykujesz się do zakupu? Zarezerwuj wizytę już teraz! 

No dobrze, recepta gotowa, ale jak wybrać okulary idealne? Mamy na to sposób! Poznaj wskazówki, jak dobrać okulary do kształtu twarzy, jak dobrać oprawki do koloru oczy, włosów i typu urody lub jakie Muscaty będą odpowiednie do pracy biurowej.

Jak otrzymać dofinansowanie do okularów?

Pamiętaj, że szkła korekcyjne nie muszą nadwyrężać domowego budżetu. Jeśli pracujesz przed komputerem oraz posiadasz zaświadczenie o konieczności posiadania korekcji, możesz spróbować ubiegać się o refundację u swojego pracodawcy. Sprawdź, jakie wymogi spełnić, aby otrzymać dofinansowanie do nowych okularów!

Masz więcej pytań o receptę na okulary? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, a my postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!

Udostępnij ten wpis
Joga oczu: 7 ćwiczeń na poprawę wzroku
Poznaj najlepsze ćwiczenia oczu i wykonuj codzienny trening wzroku z MUSCAT!