Jak poprawić wzrok?

6 porad specjalistów MUSCAT

Jak poprawić wzrok? 6 porad specjalistów MUSCAT

Niewyraźne widzenie to coraz częstsza przypadłość naszych czasów. Codzienne korzystanie z komputerów i smartfonów i długotrwała praca w bliskich odległościach przyczyniają się do pogorszenia wzroku. Wszechobecne zaburzenia widzenia skłaniają nas do działania w celu poprawy wzroku. Coraz częściej szukamy więc prostych, domowych sposobów, jak poprawić wzrok, zmniejszyć negatywny efekt wad wzroku i polepszyć ostrość widzenia. Jeśli świadomie dbasz o zdrowie, zwróć uwagę także na wzmocnienie wzroku. Prawie 90% wszystkich odbieranych bodźców trafia do nas za pomocą tego narządu. Przed Tobą lista 6 porad od eksperta MUSCAT, jak poprawić wzrok domowymi sposobami.

Rada 1: Noś odpowiednie okulary

Jeśli masz już stwierdzoną wadę, poprawa jakości wzroku w najprostszej postaci to coś, o czym często nie myślisz - noszenie okularów lub soczewek! Wsparcie, jakie daje oczom korekcja w postaci okularów lub soczewek, sprawia że mięśnie oka są dużo mniej napięte, co pozwala na łatwiejszą regenerację oka. Nasza pierwsza rada - noś okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, jeśli tak zalecił Ci lekarz przy stwierdzeniu wady wzroku. Nawet niewielkie wady wymagają korekcji, a brak korzystania z pomocy w postaci okularów lub soczewek kontaktowych, gdy jest to zalecane, może dodatkowo przyczyniać się do przemęczenia oczu i gorszego widzenia.

Pamiętaj, aby okulary były odpowiednio dobrane. Decydując się na zakup nowych okularów, uwzględnij aspekty takie jak obecność antyrefleksu i dopasowanie soczewek okularowych do Twoich oczu (kompletne pomiary takie jak wysokości montażowe czy rozstaw źrenic), a także wybór szkieł dopasowanych do Twoich potrzeb.

Rada 2: Odpowiednia dieta bogata w witaminy

Rada numer dwa - dbaj o swoje zdrowie! Na  dobrą kondycję oczu składa się też zdrowe odżywianie. Dieta wpływa na lepszą jakość widzenia, szczególnie jeśli jednym z objawów zaburzeń widzenia jest np. niedobór witamin. Na wzmocnienie oczu większość specjalistów zaleca dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników (takich jak luteina) za pomocą ich naturalnych źródeł. Do ważnych elementów codziennej diety wspierającej poprawę wzroku należą:

  • luteina - żółty barwnik gromadzący się w siatkówce oka, szczególnie w plamce żółtej. Odpowiada za ochronę oczu przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim. Luteina występuje m.in. w produktach takich jak: jarmuż, szpinak, natka pietruszki, cukinia, brokuły.

  • witamina C - wspiera poprawną produkcję filmu łzowego, poprawia poziom ukrwienia naczyń gałki ocznej i zapobiega rozwojowi zaćmy. Produkty, które zawierają dużo witaminy C to m.in.: pomarańcza, kiwi, cytryna, grejpfrut, papryka.

  • witamina D - przyczynia się do regulacji ciśnienia w gałce ocznej. Zawierają ją m.in. tran, jaja, mięso.

  • witamina E - przyczynia się do zachowania sprawności i ostrości wzroku, wzmacnia naczynia krwionośne w gałce ocznej. Posiadają ją np. oliwa z oliwek, migdały, orzechy laskowe, olej słonecznikowy.

  • witaminy z grupy B - zapobiegają nadmiernemu zmęczeniu i przesuszeniu oczu. Ważne dla oczu witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina) i witamina B6 (pirydoksyna) znajdziemy m.in. w otrębach, kaszy gryczanej, fasoli, twarogu, jajkach, ziemniakach, marchwi i rybach.

Dieta bogata w taki zestaw witamin wpływa nie tylko na ogólną kondycję i zdrowie naszego organizmu, lecz znacząco wspiera również jakość wzroku.

Jeśli masz wątpliwości, co do swojej diety i składników odżywczych w Twoim menu, zasięgnij porady dietetyka.

Jak poprawić wzrok?

Rada 3: Ćwiczenia oczu - trening na ostrość widzenia

Kolejne sposoby, aby utrzymać oczy w dobrej kondycji, obejmują codzienne ćwiczenia oczu. Joga oczu to więc obowiązkowy punkt w poradniku "Jak poprawić wzrok?". Trening oczu wspiera proces akomodacji, ostrość obrazu i ogólną kondycję oka, dlatego zaleca się każdego dnia poświęcić około 5 minut na kilka krótkich ćwiczeń z wzrokiem. Jogę można wykonywać w luźniejszych momentach w ciągu doby - jadąc tramwajem do pracy, w przerwie lunchowej czy myjąc zęby przed snem.

Napięte i zmęczone oczy potrzebują rozruchu w postaci odpowiednich ćwiczeń. Dowiedz się, jak poprawić wzrok za pomocą jogi oczu, a w międzyczasie wykonaj jedno z najpopularniejszych ćwiczeń wzroku:

Ćwiczenie oczu: Kąpiel świetlna

Usiądź wygodnie, skieruj twarz w stronę światła - wykorzystaj np. promienie słońca padające przez okno lub ciepłe światło z żarówki w pokoju. Poluzuj mięśnie ciała i zamknij powieki. Światło powinno delikatnie przebijać się przez powieki pobudzając ośrodek wzroku w mózgu. Pozostań przez moment w świetlnej kąpieli, a następnie odwróć wzrok i powoli otwórz oczy. Czujesz, jak mięśnie gałki ocznej delikatnie pulsują? To dowód wzmocnienia siatkówki oka.

Rada 4: Optymalne nawilżenie oczu

Oko naturalnie posiada film łzowy, który zapewnia mu podstawowy poziom nawilżenia. Wszechobecna intensywna praca w bliży i powiązane z nią rzadkie mruganie przyczynia się jednak do konieczności wsparcia w nawilżaniu spojówki, w razie potrzeb należy więc skorzystać z kropli nawilżających. Odpowiednie nawilżenie powoduje podniesienie komfortu pracy ze wzmożonym wykorzystaniem oczu i redukuje negatywne efekty zmęczenia.

Oczy warto nawilżać, korzystając z kropel o jak najbardziej naturalnych składach - przy zakupie zwróć więc uwagę na składniki płynu i wybierz preparat o najbardziej naturalnym składzie.

Nawilżenie oczu i zachowanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, jest szczególnie istotne zimą i jesienią, kiedy intensywnie ogrzewamy budynki i rzadko wietrzymy, a powietrze jest suche. Sprawdź, jak jeszcze zadbać o oczy zimą.

Optymalne nawilżenie oczu

Rada 5: Wzrok wspierany przez styl życia

Ważne dla jakości widzenia są także nasze codzienne zachowania i nawyki. Prowadzony tryb życia wpływa znacząco na wzrok, szczególnie w przypadku osób często korzystających z komputera lub smartfona. Wytężona praca z użyciem monitora w bliskich odległościach jest dla oka nienaturalna, dlatego w codziennym życiu warto wprowadzić zmiany, które działają na korzyść wzroku. Skuteczne będzie ustalenie przerw od komputera, odpoczęcie od ekranów co najmniej na godzinę przed snem, częste mruganie, a nawet codzienne spacery na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej o tym, jak chronić oczy przed komputerem na co dzień.

Rada 6: Regularne badania wzroku

Pamiętaj, że jeśli odczuwasz pogorszenie wzroku, warto udać się do okulisty lub optometrysty. Regularne badania wzroku to podstawa. Wizyta u specjalisty konieczna jest przynajmniej raz do roku dla osób posiadających stwierdzoną wadę lub w wieku powyżej 40 lat. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, należy udać się na badanie kontrolne co najmniej raz na dwa lata.

Zapisz się na badanie darmowe przy zakupie okularów w jednym z naszych showroomów!

telefon w dłoni

PREZENT: Poznaj tajemnice wad wzroku w ebooku!

Odkrywając tajniki świata optyki, we współpracy z Tatą Optometrystą stworzyliśmy “10 podróży do świata wzroku” - czyli praktyczny poradnik, w którym na przykładzie najmłodszych prezentujemy objawy zaburzeń widzenia, powody stojące za ich występowaniem i praktyczne porady, jak sobie z nimi radzić. Zagłęb się z nami w tajniki wzroku i odkryj, jak dbać o niego, żeby cieszyć się dobrym widzeniem na lata! Zgarnij ebook o wzroku zupełnie za darmo!

Nasz wzrok powinien działać jak dobrze naoliwiona maszyna. Nawet najmniejsze osłabienie ostrości stawia mu nie lada wyzwania. Na szczęście organizm pozwala nam szybko reagować na pojawiające się zaburzenia i dążyć do poprawy. Ciągła potrzeba wymiany szkieł wynikająca z pogarszającego się wzroku może wywoływać niemałe frustracje, dlatego o wzrok należy zadbać także w naturalny sposób, odpowiednio się odżywiając i wykonując serię ćwiczeń każdego dnia. Skorzystaj z powyższych metod poprawy wzroku i ciesz się dobrym widzeniem na długo!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub zostaw nam wiadomość na Facebooku albo Instagramie.

Udostępnij ten wpis
Wzrok w czasie pandemii - czy ucierpiał i jak o niego zadbać?
Poznaj objawy i przyczyny pogorszenia wzroku podczas pandemii i odkryj sposoby na poprawienie jego kondycji!