Welcome to our online store
Kompletne okulary korekcyjne od 395 zł | Badanie wzroku gratis przy zakupie | Darmowa dostawa od 100 zł
Krótkowzroczność - co to? Objawy i przyczyny miopii.
Dowiedz się więcej o najpopularniejszej wadzie wzroku! Sprawdź, czym objawia się krótkowzroczność, jakie są jej przyczyny i jak ją korygować!

Krótkowzroczność - co to? Objawy i przyczyny miopii.

Dowiedz się więcej o najpopularniejszej wadzie wzroku! Sprawdź, czym objawia się krótkowzroczność, jakie są jej przyczyny i jak ją korygować!

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność (miopia) to wada wzroku, przy której przedmioty znajdujące się bliżej dostrzega się wyraźnie, podczas gdy przedmioty położone dalej widzi się niewyraźnie. Krótkowzroczność należy do jednej z najczęściej występujących wad wzroku.

Wada wzroku krótkowzroczności występuje ze względu na zbyt dużą moc bądź długość gałki ocznej, co sprawia, że promienie świetlne wpadające do oka skupiają się przed siatkówką zamiast na siatkówce, jak ma to miejsce w przypadku prawidłowo funkcjonującego oka.

Krótkowzroczność - nieostre widzenie w odległościach dalekich skorygowane okularami o wartościach ujemnych MUSCAT

Stopnie krótkowzroczności

Potocznie mówi się o występowaniu wady wzroku -1, -4, -2.5 itd. Takie określenia wskazują w rzeczywistości na występowanie krótkowzroczności o mocy -X dioptrii. Wielkości wady refrakcji zależą od mocy i długości gałki ocznej. Ich pogłębianie następuje wraz z jej wydłużaniem. O małej krótkowzroczności mówimy przy zakresie do -3 dioptrii. Poziom od -4 do -7 wskazuje na średnią krótkowzroczność, a o dużej krótkowzroczności mówimy w przypadku wartości powyżej -7 dioptrii.

Jakie są objawy krótkowzroczności?

W momencie wystąpienia wady wzroku krótkowzroczności mamy do czynienia z objawami takimi jak:

  • mrużenie oczu, aby dostrzec obiekty położone w dalekiej odległości

  • problem z czytaniem banerów mijanych przy drodze

  • nieostre widzenie na odległości dalekie

Odczuwasz powyższe objawy? Zapisz się na badanie wzroku w MUSCAT i dowiedz się, czy potrzebujesz okularów korekcyjnych!

Masz inne objawy i chcesz dowiedzieć się więcej na temat innych wad wzroku? Przeczytaj nasz wpis dotyczący rodzajów wad wzroku lub dowiedz się więcej o wadzie dalekowzroczności.

Okulary korekcyjne o soczewkach rozpraszających (tzw. minusy) do korekcji krótkowzroczności

Przyczyny krótkowzroczności - co powoduje krótkowzroczność?

Krótkowzroczność (miopia) jest najczęściej efektem nieprawidłowej budowy oka, która w wielu przypadkach jest uwarunkowana genetycznie. Inną przyczyną powstania tej wady wzroku jest zbyt duża siła załamująca światło soczewki lub rogówki. Wraz z upływem lat rośnie znaczenie czynników środowiskowych w występowaniu tej wady.

Pogłębianie wady krótkowzroczności

Wada wzroku u krótkowidza może pogłębiać się wskutek wzmożonego wysiłku akomodacyjnego oka podczas zbyt długiej pracy wzrokowej w bliży, np. podczas korzystania z komputera lub smartfona bez przerw. Do rozwoju krótkowzroczności przyczynia się także brak korekcji tej wady wzroku, gdy jest to potrzebne, zwłaszcza w przypadku osób o średniej lub dużej krótkowzroczności.

Pogłębianie wady krótkowzroczności poprzez długotrwałą pracę przy komputerze bez przerw

Krótkowzroczność a inne zaburzenia

Niewyraźne widzenie z daleka może występować jednocześnie z astygmatyzmem.

Jak często występuje krótkowzroczność?

Krótkowzroczność dotyka około 2 miliardów ludzi na całym świecie i jest najpopularniejszą wadą refrakcji.

Metody korekcji i leczenie krótkowzroczności

Krótkowzroczność koryguje się poprzez umieszczenie przed okiem soczewki rozpraszającej, czyli soczewki minusowej. W krótkowzroczności ze względu na zbyt dużą moc bądź długość gałki ocznej promienie świetlne wpadające do oka skupiane są przed siatkówką. Odpowiednio dobrana soczewka minusowa spowoduje przesunięcie skupienia wiązek światła na siatkówkę, czyli w prawidłowe miejsce, co pozwoli krótkowidzowi na wyraźne widzenie dalekich obiektów.

Jakie okulary korekcyjne na krótkowzroczność wybrać?

Do korekcji krótkowzroczności konieczne są okulary o mocach ujemnych, czyli tzw. minusy. W MUSCAT sferyczne okulary korekcyjne Classic do korekcji krótkowzroczności to koszt jedynie 395 zł w przypadku pakietu Standard. W tą cenę wliczone jest już badanie wzroku gratis do zakupu, dowolne oprawki, personalizowane szkła oraz etui ze ściereczką.

Krótkowzroczność - okulary MUSCAT Archie z filtrem światła niebieskiego na twarzy

Wielkości wady refrakcji również mają znaczenie przy wyborze okularów korekcyjnych - przy średnich i dużych wartościach dioptrii szkła będą znacząco grubsze, dlatego możliwe, że konieczne będzie zastosowanie indeksacji soczewek okularowych, szczególnie w przypadku wyboru cienkich oprawek metalowych lub tytanowych. Dowiedz się więcej o konieczności indeksacji soczewek tutaj.

Jakie soczewki kontaktowe na krótkowzroczność wybrać?

Krótkowzroczność można korygować także poprzez soczewki kontaktowe. Do korekcji tej wady wykorzystuje się, tak jak w przypadku okularów, soczewki sferyczne o mocach ujemnych. Soczewki kontaktowe nie ograniczają pola widzenia. Zastosowanie soczewek kontaktowych pozwala także na nieznaczne zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Co ważne, soczewek kontaktowych nie można dobierać samodzielnie na podstawie badań do okularów korekcyjnych. Przed wyborem soczewek należy wykonać dłuższe badanie z pomiarami przeznaczonymi stricte do wyboru korekcji za pomocą soczewek kontaktowych.

Badanie do soczewek kontaktowych jest dostępne w wybranych showroomach MUSCAT. Sprawdź, w których lokalizacjach je wykonasz i zarezerwuj wizytę online tutaj.

Ćwiczenia oczu dla krótkowidzów

Godziny spędzane codziennie na pracy w bliży nie pozwalają naszym oczom odpocząć. Jesteś krótkowidzem i zastanawiasz, czy możesz zaradzić coś na powiększającą się wadę wzroku i jak poprawić jakość widzenia? Zatroszcz się o ostrość w bliży! Poświęć kilka minut każdego dnia i trenuj oko krótkowidza z MUSCAT wykonując jogę dla wzroku.

Warto podkreślić, że same ćwiczenia wzroku nie będą wystarczające, aby poprawić ostrość widzenia. Konieczne jest stałe zachowywanie zasad higieny pracy wzrokowej - regularne przerwy podczas pracy z komputerem, regularne spacery (powiązane ze zmniejszoną koniecznością wykorzystywania akomodacji, więc oko odpoczywa), wietrzenie pomieszczeń i zapewnienie odpowiedniego poziomu oświetlenia. Jak jeszcze możesz chronić wzrok podczas pracy z komputerem? Sprawdź na naszym blogu!

Masz więcej pytań o krótkowzroczność? Skontaktuj się z naszym doradcami przez formularz kontaktowy lub odwiedź nas w showroomie!

Udostępnij ten wpis
Jak poprawić wzrok?
6 porad specjalistów MUSCAT