Badanie wzroku - jak często i gdzie je robić?

Poznaj korzyści z badania wzroku w MUSCAT!

Badanie wzroku - jak często i gdzie je robić? Poznaj korzyści badań w MUSCAT

Cieszymy się, że zainteresował Cię temat badań wzroku - pewnie oznacza to, że lubisz WIDZIEĆ i WIEDZIEĆ WIĘCEJ! Regularnie badając wzrok dbasz o siebie, a nie ma nic lepszego niż okazanie odrobiny miłości i troski najważniejszej osobie w Twoim życiu - Tobie!

W MUSCAT wierzymy, że warto być dla siebie miłym i regularnie wykonywać badania wzroku. Sprawdź, jakie korzyści płyną z testowania wzroku i dlaczego warto badać go właśnie w MUSCAT.


Dlaczego warto regularnie badać wzrok?

Ostre widzenie to niezwykle ważny aspekt naszego życia. Informacje odbierane przez nas z otoczenia są w dużej mierze bodźcami odbieranymi właśnie przez narząd wzroku. Odpowiednio dobrana korekcja i prawidłowo wykonane okulary zapewniające dobre widzenie podnoszą więc komfort funkcjonowania na co dzień.

Co więcej, nosząc okulary o błędnej korekcji lub nie nosząc ich mimo zaleceń lekarza, narażamy oczy na zwiększony wysiłek, co prowadzić może do dalszych pogorszeń widzenia w dalszej perspektywie. Wady wzroku ulegają też zmianom, często nawet takim, których nie zauważamy przy codziennym funkcjonowaniu. Wzrok może pogorszyć się też wskutek wzmożonej pracy przed komputerem w zamkniętych pomieszczeniach i przy sztucznym świetle (np. na home office podczas pandemii koronawirusa) Regularne badania są więc koniecznym zapewnieniem, że dobrana korekcja wzroku jest prawidłowa.

Dlaczego warto regularnie badać wzrok?

Jak często badać wzrok?

Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio badałeś/aś swój wzrok to prawdopodobnie najwyższy czas zarezerwować wizytę :). Jednak jeśli masz trochę lepszą pamięć, mamy dla Ciebie wskazówkę, co ile należy badać wzrok. Jeśli nie zauważasz żadnych oznak pogorszenia jakości widzenia, warto pojawiać się u optometrysty przynajmniej raz na dwa lata. Przy stwierdzonej wadzie, wzrok należy badać częściej i pojawiać się na wizycie kontrolnej u optometrysty lub okulisty przynajmniej raz w roku (lub jeszcze częściej, w zależności od zaleceń lekarza). Częstsze, coroczne wizyty zaleca się również osobom po około 40. roku życia. Jednak w przypadku, gdy zauważymy niepokojące objawy mogące sugerować powiększenie wady wzroku (np. krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm), choroby oczu - nie warto czekać zbyt długo i jak najszybciej zapisać się do odpowiedniego specjalisty!

Optometrysta czy okulista - kto powinien zbadać moje oczy?

Wykfalifikowana osoba do przeprowadzenia badania wzroku - czyli jaka? W przypadku rozwiązywania problemów z oczami możemy spotkać się z czterema różnymi profesjami:

  • Okulista - jest to lekarz zajmujący się szeroko pojętą tematyką chorób oczu. Ma najwyższe kompetencje - może wykonywać zabiegi chirurgiczne, przepisywać leki na receptę dla pacjenta i diagnozować choroby oczu. Potrafi też dobrać szkła korekcyjne.

  • Optometrysta - diagnozuje wady wzroku oraz dobiera odpowiednią korekcję. Swoją wiedzę zdobywa w trakcie studiów kierunkowych. Optometrysta to praktyk - będzie najlepszym wyborem, jeśli zależy Ci na zbadaniu ostrości wzroku i zdobyciu informacji na temat Twojej wady wzroku i jej korekcji. Świetnie zna się też na soczewkach okularowych, pomoże Ci więc wybrać najlepszą opcję w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb. W przypadku wykrycia innych nieprawidłowości wykraczających poza wady wzroku, skieruje Cię na dodatkowe badania do okulisty.

  • Refrakcjonista- ma podobne kompetencje do optometrysty, zatem również bada ostrość wzroku i dobiera odpowiednie pomoce wzrokowe.

  • Ortoptysta- zajmuje się korygowaniem problemów z widzeniem obuocznym, takich jak np. zez. Często zleca ćwiczenia  dla oczu, potrafi też dobrać szkła korekcyjne.

W gabinetach MUSCAT pracują optometryści i refrakcjoniści. Nasz zespół wykonuje badania ostrości wzroku oraz proponuje odpowiednią korekcję. Podczas wizyty nie bój się także zadawać pytań związanych ze zdrowiem oczu! Chętnie rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości, a w przypadku wykrycia innych (poza wadą wzroku) nieprawidłowości, skierują Cię do odpowiedniego specjalisty - najczęściej okulisty.

Gabinet wzroku w showroomie MUSCAT - miejsce, w którym odbywają się badania wzroku MUSCAT

Jak przygotować się do badania?

Przed badaniem warto zadbać o odpowiedni wypoczynek - warto dobrze się wyspać i pozwolić oczom na relaks bez konieczności wzmożonej pracy. Minimum dwie godziny przed badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe, choć warto zrobić to już nawet dzień wcześniej. Dobrze jest także zabrać ze sobą na wizytę wcześniejsze wyniki badań i poprzednie okulary.

Jak przebiega badanie?

Badanie wzroku trwa około pół godziny i składa się z kilku części. Jedną z nich jest wywiad - jego celem jest zebranie ważnych informacji do diagnozy i wdrożenia odpowiednich metod korekcji wzroku. W tej części osoba przeprowadzająca badanie zapyta Cię o ogólny stan zdrowia czy historię chorób oczu w rodzinie. Na badanie warto przynieść swoje poprzednie okulary i/ lub receptę- żeby sprawdzić, czy nastąpiła jakaś zmiana w stosunku do poprzedniej wizyty. Kolejną częścią badania są testy okulistyczne- m.in. autorefraktometria (komputerowe badanie ostrości wzroku), czytanie liter z tablicy (pozwala na określenie ostrości wzroku) czy testy oceny widzenia obuocznego. Po tym etapie czas na dobranie odpowiedniej korekcji wzroku - optometrysta lub refrakcjonista założy Ci oprawy próbne, do których będzie wkładał soczewki o odpowiedniej dla Ciebie mocy, sprawdzi, czy widzisz w nich odpowiednio, i gotowe! Na zakończenie otrzymasz od niego receptę z informacją o wartościach swojej korekcji. Zastanawiasz się, jak odczytać receptę na okulary? Sprawdź nasz wpis wyjaśniający wartości recepturowe z recepty!

MUSCAT okulary korekcyjne Ella

Badanie do okularów czy do soczewek?

Opisany przebieg badania dotyczy doboru korekcji w okularach. Badanie do  soczewek kontaktowych wygląda podobnie, choć występuje kilka różnic - dobór soczewek kontaktowych trwa dłużej, bo około godziny, a do całego procesu dochodzi nauka zakładania i pielęgnacji soczewek kontaktowych. Dodatkowo w przypadku wyboru kontaktów często należy umówić się również na 1-2 badania kontrolne, które pozwolą upewnić się, że soczewki zostały dobrane prawidłowo. 

W Muscat nie przeprowadzamy badań wzroku pod soczewki kontaktowe!

Badanie w MUSCAT - korzyści

Dlaczego warto zapisać się na badanie wzroku w MUSCAT?

  • Wizytę możesz zarezerwować od ręki, nawet na ten sam dzień! Zapisz się przez naszą stronę, przez infolinię lub bezpośrednio w showroomie

  • W showroomach MUSCAT znajdziesz wykwalifikowane osoby o właściwym doświadczeniu - od badania wzroku po wybór odpowiednich szkieł i oprawek. Aż 93% klientów pozostawiających opinie chwali właśnie naszą obsługę.

  • Wygodna lokalizacja blisko Ciebie - znajdziesz nas aż w 12 showroomach w największych miastach w Polsce.

  • Badanie jest całkowicie darmowe przy zakupie okularów - nawet jeśli nie wybierzesz oprawek od razu po badaniu, w zamian za opłacenie badania otrzymasz kod obniżający cenę okularów, jeśli zdecydujesz się na zakup później.

Nie zwlekaj! Zadbaj o oczy, aby zachować dobre widzenie na lata.

Jakieś wątpliwości? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami przez formularz.

Zarezerwuj darmowe badanie wzroku w MUSCAT już dziś:

Co dla wzroku oprócz regularnych badań?

Badanie zarezerwowane? Regularne kontrolowanie wady wzroku to nie wszystko. Dbaj o oczy także samodzielnie w domu. Zapoznaj się z poradami, jak poprawić jakość wzroku oraz wykonuj codziennie serię ćwiczeń na oczy w ramach jogi dla wzroku - regularne ćwiczenia pozwolą Ci utrzymać oczy w dobrej kondycji i zapewnią codzienny komfort. Sprawdź ćwiczenia oczu na naszym blogu.

Martwisz się o stan wzroku w czasie zimy, gdy suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach i sztuczne oświetlenie dają się we znaki? Sprawdź, jak dbać o wzrok zimą!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami na Facebooku lub Instagramie!

Udostępnij ten wpis
Krótkowzroczność - co to? Objawy i przyczyny miopii.
Dowiedz się więcej o najpopularniejszej wadzie wzroku! Sprawdź, czym objawia się krótkowzroczność, jakie są jej przyczyny i jak ją korygować!